Főoldal  
 
Hírek
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2024. március 28.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Aktuális Hírek

Sok falu csak hiánnyal tudja tervezni költségvetését
A zalai kistelepülések gondját nem oldotta meg a hitelkonszolidáció

Mint arra Gémesi György, a MÖSZ elnöke nemrég rámutatott: 100-150 milliárd forint hiányzik az önkormányzati rendszerből azért, mert az állam az átvett feladatok szükséges anyagi fedezeténél több pénzt vont el a településektől. Az elégtelen finanszírozás problémáját alapvetően a személyi jövedelemadó eddig helyben maradó 8 százalékának és a gépjárműadó 60 százalékának elvétele okozza, amit a települések döntő többségénél nincs lehetőség más adókkal pótolni - írja a zeol.hu.


- Önkormányzatunknak a mostani költségvetési változat szerint 6 millió forintos olyan hiánya van, aminek a fedezetét nem tudjuk sehonnét előteremteni - nyilatkozta a lapnak Novák Csaba, a 438 lelkes Liszó polgármesterétől.

- Újabb adót ugyanis már nem lehet a lakosságra kivetni, nagyvállalkozónk pedig nincs, akitől plusz adóbevételt remélhetnénk. A működési költségekből csak minimális mértékűt tudunk lefaragni  azzal együtt, hogy már régtől fogva mindenen spórolunk, amin lehet. Olyan alternatívák merültek fel, mint hogy a közvilágítási rendszer lámpatesteinek felét kiszereltetjük, így csak minden második égne, de veszélyben van a falugondnoki szolgálat működése is, akárcsak a település hagyományos rendezvényei, mint a falunap, vagy a nyugdíjas találkozó.

Novák Csaba a zeol.hu kérdésére elmondta: azt elképzelhetetlennek tartja, hogy a falugondnoki szolgálat teljesen megszűnjön, hiszen a falu lakói (főleg az idősek) körében ez óriási felháborodást keltene, mert életminőségük romlását jelentené. Az viszont előfordulhat, hogy a szolgáltatás csorbát szenved.

A polgármester azt is mondta: a településeket érintő állami adósságátvállalás (Liszó esetében 4 milliós likvidhitelről volt szó) csak tüneti kezelés volt, a kicsi, 500 lakosnál kisebb létszámú zalai falvak gondjait nem oldotta meg, mert az évek óta tartó alulfinanszírozottság ettől még megmaradt. Hozzátette, az a vád nem érheti a régóta önhikis településeket, hogy túlköltekeztek volna, egyszerűen arról van szó, hogy sem akkor, sem most nem ad az állam elegendő pénzt a kötelezően ellátandó feladatokhoz.


Hasonló helyzetről számolt be Jancsecz Lajos beleznai településvezető is, ahol most 6 milliós hiánnyal kalkulálnak.

- Ha a kötelező dolgainkat, mint például a házi segítségnyújtást, a háziorvosi-fogorvosi ügyeletet, családsegítő szolgálatot megfelelően el akarjuk látni, a saját adóbevételeinkből kellene kiegészítenünk az állami normatívát, mert az önmagában kevés - magyarázta a polgármester.

- De jelentős hiány tapasztalható egy másik, ugyancsak kötelező feladat, az óvodai nevelés terén is, ahol 2 millió forint a mínusz. Jelen állás szerint úgy néz ki, hogy egyetlen forint sem marad fejlesztésre, minden a működésre megy el. Az önként vállalt feladatok közül pedig sajnos, a konyhánkat nem tudjuk tovább fenntartani, meg kell szüntetnünk.

A polgármester rámutatott: a helyzetüket rontja, hogy a központi kasszába nem a befolyt gépjárműadó 60 százalékát kell befizetni, hanem a kivetettét. Ez azonban 10-15 százalékkal több, mint ami végül az autótulajdonosok befizetéseiből realizálódik, így még kevesebb pénz marad a településnél.

- Ráadásul a saját adóbevételek márciusban, illetve szeptemberben érkeznek be és a kettő közt lévő időszakot valahogy át kell majd hidalnunk, ha másként nem megy, likvidhitellel - tette hozzá.

- Azt nem mondanám, hogy az adósságkonszolidáció teljesen felesleges lépés volt, mert településenként más és más a tanulság, ahol nincs hiány adóbevételben és elvitt az állam 15, vagy 20 millió forintos tartozást, ott nyilván, boldogan csaphatja össze a kezét a polgármester. Ahol viszont csak 3-4 millió forintnyi tehertől szabadul meg az ember, aztán meg - feltéve persze, hogy így marad a finanszírozás - néhány év alatt rosszabb helyzetbe kerül, nos, ott nincs ok az örömre.


Murakeresztúron is az önként vállalt feladatokat kell megnyirbálni, köztük a civil szektor támogatását, még hozzá jelentősen, de még így sem tudják teljesíteni a nullás előírást.

- Benyújtottuk a képviselő-testület elé a költségvetést, de el is napoltuk a tárgyalását, mert hiánnyal ugye, nem lehet elfogadni, mi meg jelen helyzet szerint nem tudunk hiány nélkül tervezni - magyarázta Pavlicz Lajos polgármester.

- A teljes költségvetésünk 200 millió forint körüli, ebből 12 millió a mínusz. Hogy honnét tudjuk előteremteni ezt a pénzt? Jó kérdés. A közutak, járdák, vízelvezető árkok karbantartására 235 ezer forintot kapunk az államtól, ami semmire sem elég, tehát ehhez is csak hozzátenni lehet, elvenni belőle nem. Igaz, hogy az állam kifizette a 90 milliós hitelünket (amit az egészségház és az oktatási centrum fejlesztésére, azaz kötelező feladatainkhoz kapcsolódóan vettünk fel), s átkerült hozzá az iskola működtetése is, ami 41 millió forint könnyebbséget jelent számunkra, viszont mindennek fejében 83 millió forinttal kevesebb pénzt kapunk az új finanszírozási rend szerint.

Pavlicz Lajos hozzátette: próbálják csökkenteni a hiányt, például azzal, hogy a nyugdíjba vonuló önkormányzati dolgozók helyére újakat nem vesznek fel, nem fizetnek számukra számlavezetési díjat, nem kapják meg a természetben nyújtott étkezési hozzájárulást (ez havi 12500 forint volt személyenként, s 21 munkavállalót érint), az egyesületeknek pedig a korábbinál sokkal kevesebb támogatást tudnak adni. Például míg az önkéntes tűzoltók tavalyelőtt 360 ezer forintot kaptak, az idei terv pedig 100 ezer - de ez még nem végleges adat, hiszen nincs elfogadott büdzsé. Ám a hiánynak körülbelül a fele így is megmarad.

- Kicsit úgy látom, hogy a vidék nem kell senkinek. Ha a helyi civil szervezeteket nem tudjuk támogatni, a kistelepüléseken még annyi élet sem lesz, mint eddig - tárta szét karjait a polgármester.


A zeol.hu megkereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, ahol a sajtófőosztálytól megtudta: a kormányhivatal a jogszabályok alapján törvényességi felügyeleti eljárást indíthat a költségvetését működési hiánnyal elfogadó önkormányzattal szemben. Ám - mint azt hangsúlyozták - a kormánynak nem célja, hogy az eljárás keretében szankciókkal sújtsa ezeket a településeket. A Belügyminisztériumban vizsgálja, hogy a központi költségvetésben rendelkezésre álló 44,5 milliárd forint összegű tartalék felhasználásával hogyan lehetne segíteni a finanszírozási nehézségekkel küzdő önkormányzatoknak.

Forrás: Zalai Hírlap Online

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2024 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu